TURISTICKÁ MÝDLA # 201–300

Zde najdete seznam míst s čísly 201–300, kde byla umístěna turistická mýdla. Koupit je můžete na vybraných místech, uvedených v soupisu. Pokud prodejce vaše oblíbené mýdlo nemá, můžete si je objednat na www.rucnimydlarna.cz a my vám chybějící kousek rádi zašleme.

Poslední aktualizace 17.8.2021

201 – Holýšov – Dům dějin Holýšovska, radnice, opevnění

Prodejní místo: Pivotéka Holýšov, MUDr. Šlejmara 590, Holýšov 345 62, web: https://www.pivotekaholysov.eu
První písemná zmínka o obci Holýšov pochází z roku 1272, když byla majetkem kláštera Chotěšov. Během období husitských válek se držení obce vystřídalo několik okolních šlechtických rodů, přičemž v 16. století se majiteli obce stali Lobkovicové. Následně byla obec vrácena zpět chotěšovskému klášteru a po jeho zrušení v roce 1782 se majitelem Holýšova stává rod Thurn-Taxis, v jehož majetku byl Holýšov až do roku 1919. Jižním směrem od obce se počátkem 19. století dolovalo černé uhlí a kromě toho se v okolí Holýšova těžilo také olovo, zinek, stříbro a tuha. V roce 1897 byla v obci založena sklárna, která byla za protektorátu přebudovaná na továrnu vyrábějící protiletadlovou munici, kde pracovali zajatci a vězni z koncentračního tábora v nedaleké obci Nový Dvůr a přímo v Holýšově bylo několik zajateckých táborů. Továrna byla koncem války zničena bombardováním a z její pobočky v lese byla vybudovaná vojenská kasárna. V roce 1960 byla obec Holýšov povýšena na město a v současnosti zde bydlí okolo 6000 obyvatel.

202 – Kvíčovice – Expozice Š. Haničincové, opevnění, vyhlídková věž

Prodejní místo: Pivotéka Holýšov, MUDr. Šlejmara 590, Holýšov 345 62, web: https://www.pivotekaholysov.eu
Obec Kvíčovice je písemně poprvé zmiňována roku 1379 v Berním rejstříku Plzeňského kraje jako majetek Oldřichův. V roce 1403 byly Kvíčovice majetkem Martina Rochce z Kvíčovic o 13 let později je v Knihách erekčních zmiňován Stach z Kvíčovic. V průběhu 15.století se staly součástí panství Příchovice a později k patřily k statku Čečovice. V roce 1546 byly přikoupeny z čečovickým statkem k lobkovickému panství Horšovský Týn kde zůstaly do konce feudální epochy. V roce 1850 se staly samosprávnou obcí okresu Horšovský Týn. Po okupaci čs. pohraničí 1938 se Kvíčovice staly pohraniční vesnicí republiky a později Protektorátu Čechy a Morava. V roce 1949 se Kvíčovice staly obcí nově utvořeného okresu Stod, ale počínaje 1. červencem 1960 jsou obcí okresu Domažlice. V roce 1960 se obec Kvíčovice sloučila s obcí Štichov, v v této době došlo také ke sloučení MNV a JZD a v roce 1963 se připojily obce Neuměř a Všekary a od 1.7.1984 obec se všemi spádovými obcemi připadla k Holýšovu.

211 – Litomyšl – Stará radnice, ulička J. Váchala, socha B. Smetany

Prodejní místo: Prodejna HANDMADE Gallery, Jiráskova 13, Litomyšl 570 01, web: http://www.hmgallery.cz

Počátky Litomyšle sahají do raného středověku, kdy zde procházela významná obchodní stezka mezi Čechami a Moravou. Nejstarší důvěryhodná písemná zpráva o současné Litomyšli se váže k závěru 11. století, kdy byl na dnešním zámeckém založen kostel či klášter a od té doby se tady začala formovat osada, kterou český král Přemysl Otakar II. v roce 1259 povýšil na město s královskými právy. V roce 1344 bylo papežem na žádost Karla IV. povýšeno pražské biskupství na arcibiskupství a současně zřízeno nové biskupství v Litomyšli. Město pod biskupskou správou vzkvétalo a panoval zde čilý stavební ruch. Přestavovalo se biskupské sídlo i katedrála, město získalo hradby, měšťané vystavěli radnici.

241 – Dobruška – rodný domek F. V. Heka

Prodejní místo: Prodejna Zdravá výživa, nám. F.L. Věka 29, Dobruška 518 01, web: https://www.mestodobruska.cz

Rodný domek F. V. Heka se nachází v Dobrušce v Novoměstské ulici, asi 50 m od náměstí F. L. Věka. Už z dálky ho poznáte podle bílé omítky a šindelové střechy s ozdobným štítem či dřevěné pavlače. Expozice má tři části. Obytná světnička připomíná bydlení lidí na počátku 19. století. Uvidíte v ní dobový ručně malovaný nábytek, obrázky malované na skle, kolovrátek, loučník a spoustu dalších dnes již nepoužívaných předmětů. Hekovu osobnost zde připomínají hudební nástroje a dobové knihy. Na světničku navazuje kupecký krám, ve kterém se seznámíte se sortimentem tehdy prodávaného zboží. Většinou to jsou potřeby pro domácnost a hospodářství, takže se dozvíte, co to je drclák, šráček či trdlo, uvidíte různé nádoby, formy i zemědělské nástroje. Dominantou krámku však jsou dřevěné držáky na váhy v podobě dvou mořských panen, které skutečně pocházejí z Hekova majetku a byly použity i při natáčení televizního seriálu F. L. Věk. Další část expozice je situována do bývalé černé kuchyně, kterou prozrazuje kotel na ohřívání vody a různé nádoby. Zde stojí za pozornost včelí úl, tzv. klát, vyřezaný z jednoho kusu dřeva, který byl použit v televizním seriálu v zahradě souseda Žalmana. Závěr expozice, zrekonstruovaný v roce 2010, Vám připomene život a dílo nejpopulárnější dobrušské osobnosti a oživí i Vaše vzpomínky na úspěšný televizní seriál.

251 – Les Království – přehrada

Prodejní místo č.1: Informační centrum, Přehrada Les Království (Štěrbova vila), Bílá Třemešná 260, 544 72
Prodejní místo č.2: Informační centrum, Švehlova 400, Dvůr Králové 544 17
web : https://www.dvurkralove.cz
Není přehrada jako přehrada. Les království vypadá jako by byla součástí romantické pohádky. Les království totiž rozhodně nevypadá jako šedé betonové monstrum, jehož základní funkcí je zadržovat vodu. Tato nádherná přehrada se nachází na Labi nedaleko Dvora Králové a dokonale spojuje technické řešení s estetickou stránkou stavby. Prvotní myšlenka přehrazení Labe se stala aktuální po roce 1897, kdy se údolí od Vrchlabí přes Dvůr Králové až k Pardubicím proměnilo díky obrovské povodni doslova v měsíční krajinu. Bylo proto rozhodnuto vystavět dvě říční hráze, které by zadržovaly náhlé přívalové vlny. Jedna byla vystavěna pod Špindlerovým Mlýnem a druhá - Les Království - v úzkém údolí řeky nad Dvorem Králové. Již roku 1903 začaly první přípravné práce na přehradě, kdy se začaly připravovat podklady pro zpracování projektu, který vypracovala firma Technické oddělení pro úpravu řek za vedení stavebního rady Ing. Josefa Plicka. Samotnou stavbu pak provedla firma Ing. J. V. Velflík a firma Fanta & Jireš ji vybavila stroji. Stavební práce započaly v roce 1910 a trvaly po protažení stavby kvůli první světové válce až do roku 1920.

252 – Dvůr Králové n. L. – muzem, náměstí, Šindelářská věž

Prodejní místo: Informační centrum, Švehlova 400, Dvůr Králové 544 17, web: https://www.dvurkralove.cz
Malebné podkrušnohorské město Dvůr Králové n. L., o němž je první písemná zmínka z roku 1270, leží na horním toku Labe a jeho centrum bylo prohlášeno městskou památkovou rezervací. Nabízí řadu historických, kulturních a uměleckých památek, včetně zoologické zahrady či církevních staveb. Na náměstí T. G. Masaryka najdete starou radnici z roku 1572, secesní budovu České spořitelny, kašnu se sochou Záboje z roku 1857, Mariánský sloup postavený v letech 1750–1754 a spoustu dalších historických domů s podloubím. Kromě toho v okolí náměstí najdete mnoho jiných památek a zajímavostí. Šindelářská věž je jedinou dochovanou z původních čtyř hradebních věží, které střežily vstupy do města.

262 – Lysá hora – Beskydy

Prodejní místo: Informační centrum Ostravice, Ostravice 400, 739 14, web: http://www.infocentrumostravice.cz
Lysá hora - Beskydy, která je právem přezdívána jako královna Moravskoslezských Beskyd. Z Lysé hory se naskýtá neopakovatelný rozhled na hřebeny a údolí Beskyd, Jeseníky až po Západní a Vysoké Tatry. Na vrcholu hory se nachází meteorologická stanice, televizní vysílač, horská služba, nová Chata Emila Zátopka – Maratón a obnovená Bezručova chata. Nacházejí se zde také pamětní desky turistům, kteří zahynuli za okupace. Lysá bývala každoročním cílem slezského barda a básníka Petra Bezruče a k uctění jeho památky pořádají turisté vždy v měsíci září tradiční akci "Výplaz na Lysou”.

281 – Letohrad – Muzeum řemesel

Prodejní místo: Muzeum řemesel Letohrad, Nový Dvůr 143, 561 51, web: https://www.muzeumremesel.cz
Letohrad - Muzeum řemesel, které bylo otevřeno roku 2000 v památkově chráněném areálu Nového dvora z roku 1750. Plochou převyšující 2000 m2 je největším muzeem svého druhu v ČR a zahrnuje více než 50 ucelených ex­pozic řemesel a živností z období 1840 - 1930. Kromě relativně známých profesí, jako je truhlář či řezbář, prezentuje i práci kovotlačitele, koláře, bednáře, šindeláře a mnoha dalších. Mezi nejzajímavější exponáty patří vyřezávaný mechanický skanzen řemesel, mechanické dílny, pilnice se třemi funkčními katry a 100 let stará školní třída a nově zubní a gynekologická ordinace a nově Retro expozice. Po prohlídce muzea mohou návštěvníci posedět ve stylové Restauraci Nový dvůr, která je umístěna ve stejné budově s muzeem.

282 – Jindřichův Hradec – muzeum

Prodejní místo: Muzeum Jindřichohradecka, Balbínovo náměstí 19/I, 377 01 Jindřichův Hradec, web: https://www.mjh.cz
Jindřichův Hradec - muzeum, které sídlí v jezuitském semináři v centru města a veřejnosti nabízí širokou řadu sbírkových předmětů v několika expozicích již od roku 1927. Jedním z nejvýznamnějších exponátů jsou Krýzovy jesličky, které jsou největším lidovým mechanickým betlémem na světě, zapsaným od roku 1998 v Guinnessově knize rekordů. Od 80. let minulého století muzeum spravuje rozsáhlý komplex kostela sv. Jana Křtitele a bývalého minoritského kláštera ve Štítného ulici, který prošel náročnou rekonstrukcí. V současné době jsou v areálu umístěny pracovny muzea, knihovna s badatelnou, konferenční sál, výstavní prostory a expozice. Muzeum Jindřichohradecka uchovává ve své sbírce přes 70 tisíc položek, což představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty.