TURISTICKÁ MÝDLA # 1–100

Zde najdete seznam míst s čísly 1 –100, kde byla umístěna turistická mýdla. Koupit je můžete na vybraných místech, uvedených v soupisu. Pokud prodejce vaše oblíbené mýdlo nemá, můžete si je objednat na www.rucnimydlarna.cz a my vám chybějící kousek rádi zašleme.

Poslední aktualizace 17.8.2021

001 – Litovel – radniční věž

Prodejní místo: Turistické informační centrum, náměstí Přemysla Otakara 762, 784 01 Litovel, web: https://www.litovel.eu
Tato 65,4 metrů vysoká věž je jednou z dominant města, je veřejnosti přístupná a výstup na ochoz ve výšce 33,5 metrů zajišťuje Turistické informační centrum. Součástí výstupu i je prohlídka pokojíku hlásného. Věž stojí přímo na jednom z ramen řeky Moravy a je tak nejvyšší věží na (řece) Moravě.

002 – Drahanovice – Černá věž

Prodejní místo: Černá věž Drahanovice, Drahanovice 783 44, web: http://www.cernavez.cz
Černá věž je pozůstatkem bývalé tvrze, o níž nejstarší písemná zmínka pochází z roku 1351. Čtyřpatrová hranatá věž gotického původu byla sice podstatně změněna renesanční a empirovou přestavbou, zachovala si však dosud vzhled z dob gotiky. V současné době se zde nachází stálá expozice Vlastivědného muzea Olomouc vztahující se k archeologii a historii obce a jejího okolí. Nejvyšší patro je uzpůsobeno jako malá galerie a slouží pro pořádání výstav různých žánrů.

003 – Boskovice – radniční věž

Prodejní místo: Informační centrum Boskovice, Masarykovo náměstí 3, Boskovice 680 01, web: https://www.regionboskovicko.cz/
Budova městské radnice s věží se nachází na horním konci Masarykova náměstí a je výraznou dominantou města Boskovic. V současné době v budově sídlí Městský úřad, informační středisko Boskovice a galerie Otakara Kubína. Věž vysoká 41,5 metru byla pro turisty zpřístupněna v roce 2010 a na vyhlídkový ochoz, z něhož kdysi hlásný vytruboval kolik je hodin, vede 106 schodů. Z vyhlídky na Boskovice a okolí se tedy můžete pokochat i vy, pokud zavítáte do informačního centra, kde si určitě kromě vstupenky kupte také turistické mýdlo.

018 – Lednice – zámek

Prodejní místo: zámek Valtice, Zámek 1, Valtice 691 42, web: https://www.zamek-valtice.cz
Toto nádherné šlechtické sídlo bylo postaveno na pravém břehu Dyje knížecím rodem Lichtenštejnů. Dnešní podobu imitující anglickou tudorovskou gotiku získal zámek při rekonstrukci v polovině 19. století a došlo tak k přestavbě původního renesančního zámku z 16. století, kolem něhož byla již tehdy rozsáhlá zahrada. Stejně velkolepá je i výzdoba interiérů vyřezávanými kazetovými stropy, původním historickým nábytkem či pozoruhodným, šestatřicetistupňovým dřevěným schodištěm v knihovně, které vedlo do ložnice knížat a bylo vyrobeno bez použití jediného hřebíku. Ve většině společenských prostorů jsou postaveny mramorové krby. K zámku přiléhá rozsáhlý skleník postavený v letech 1843 až 1845, rozsáhlý zámecký park a několik pozoruhodných staveb: maurský Minaret z roku 1798, Janův hrad – pseudogotická napodobenina hradní zříceniny, nebo Lovecký zámeček. Lednický zámek se řadí k nejvýznamnějším projevům vrcholného romantismu na území Česka a v prosinci 1996 byl zapsán v rámci celého Lednicko-valtického areálu do seznamu UNESCO.

019 – Valtice – zámek

Prodejní místo: zámek Valtice, Zámek 1, Valtice 691 42, web: https://www.zamek-valtice.cz
Šlechtické sídlo bylo v roce 1996 zapsáno v rámci Lednicko-valtického areálu na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Po několik staletí byl zámek až do roku 1945 knížecím sídlem rodu Lichtenštejnů, kteří přestavěli původně gotický hrad z 13. století na renesanční a později barokní zámek. Do dnešní podoby byl přestavěn v letech 1643–1730 podle projektů italského stavitele Domenika Martinelliho a Johanna Bernharda Fischera z Erlachu. Zámek tvoří třípatrová čtyřkřídlá budova s konírnou, jízdárnou, galerií, barokním divadlem a kočárovnou. Z renesančního období se zachovaly dvě nárožní věže, od kterých vedou nízká boční křídla uzavírající s hlavní budovou čestný dvůr. Průčelní fasáda zámecké budovy je bohatě zdobena, středová osa budovy je zvýrazněna vstupním portálem a věží. Bohatě vybavené zámecké interiéry byly upravovány až do 18. století. Zámecký park byl založen v roce 1727. Začátkem 19. století byla zahrada rozšířena a přebudována na přírodně krajinářský park s dalekými průhledy.

022 – Karlova Koruna – zámek

Prodejní místo: Zámek Karlova Koruna, Pražská 1, Chlumec nad Cidlinou 503 51, web: https://www.karlovakoruna-zamek.cz
Chlumecký zámek nahradil v letech 1721 – 1723 starý hrad z 15. století, když byl tehdy vystavěn uprostřed anglického parku jako venkovská rezidence hraběte Františka Ferdinanda Kinského podle plánů jednoho z nejvýznamnějších architektů českého baroka Jana Santiniho – Aichla. Název Karlova Koruna dostal zámek na počest císaře Karla VI., který tu pobýval v roce 1723 po své korunovaci v Praze. Santiniho zámek představuje jedno z vrcholných děl české zámecké barokové architektury.

023 – Karlštejn – hrad

Prodejní místo: Muzeum betlémů, Karlštejn 11, Karlštejn 267 18, web: http://www.muzeumbetlemu.cz
Hrad Karlštejn byl založen v roce 1348 českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů, hlavně sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. V roce 1355 již Karel IV. pobýval na hradě, dohlížel na jeho dostavbu a na výzdobu interiérů, především hradních kaplí a od té doby zaujímá mezi českými hrady zcela výjimečné postavení.

034 – Lednice – rozhledna Minaret

Prodejní místo: zámek Valtice, Zámek 1, Valtice 691 42, web: https://www.zamek-valtice.cz

Rozhledna Minaret je přibližně 62 metrů vysoká romantická rozhledna v areálu zámeckého parku Lednice, jenž se stala součástí lednicko-valtického areálu zapsaného na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Jedná se o nejstarší dochovanou rozhlednu a jediný minaret v České republice, přičemž se jedná nejvyšší stavbu tohoto typu mimo islámské země.

061 – Dolní Lomná – Beskydy

Prodejní místo: Restaurace Mánes, Dolní Lomná 19, Dolní Lomná 739 91, web: https://www.manes-dolnilomna.cz
Obec Dolní Lomná leží v malebném údolí Těšínských Beskyd říčky Lomné na pomezí sousedního Polska a Slovenska, v nejvýchodnější části ČR, obklopena lesy. Řadí se mezi nejkrásnější a nejvyhledávanější údolí Moravskoslezských Beskyd.

062 – Prales Mionší – Beskydy

Prodejní místo: Restaurace Mánes, Dolní Lomná 19, Dolní Lomná 739 91, web: https://www.manes-dolnilomna.cz
Prales Mionší patří k nejznámějším rezervacím v Moravskoslezských Beskydech a svou rozlohou k největším pralesům v České republice. Nachází se na hřebeni a přilehlých příkrých svazích vrcholů Úplaz (949,6 m), Velká Polana (893 m) a Mionší vrch (883 m) a kromě stromoví je tvořen lesními loukami, pramenisky a v jihovýchodní části i drobnými skalkami.

066 – Chata Prašivá – Beskydy

Prodejní místo: Horská chata Prašivá, Vyšní Lhoty 200, Vyšní Lhoty 739 06, web: http://www.chataprasiva.cz

Horská chata na Prašivé se nachází na vrcholu Malé Prašivé v CHKO Beskydy v nadmořské výšce 700 m n. m. a je ideálním výchozím místem jak pro letní, tak pro zimní turistiku.

071 – Janské Lázně – Krkonoše

Prodejní místo: SKIRESORT infocentrum, Černohorská 265, Janské Lázně 542 25, web: http://www.janskelazne.cz
Horské město Janské Lázně je významné rekreační, turistické a sportovní centrum Krkonoš, ležící na území Krkonošského národního parku na úpatí Černé hory. První zdejší teplý pramen byl objeven už v roce 1006, ale ke koupelím se začal využívat až o tři sta let později. První lázeňská budova Janských Lázní vznikla až na konci 17. století. Lázně si získaly celosvětový věhlas po roce 1935 díky úspěšné léčbě dětské obrny.

072 – Janské Lázně – Stezka korunami stromů

Prodejní místo: SKIRESORT infocentrum, Černohorská 265, Janské Lázně 542 25, web: http://www.janskelazne.cz
Stezka korunami stromů, která vznikla na okraji Janských Lázní v Krkonoších roku 2018 a ihned se stala velmi oblíbeným turistickým cílem, neboť nabízí rozhledy do okolního stromoví i na Janské Lázně. Dřevěná konstrukce je vysoká 45 metrů, vodorovná část stezky se nachází ve výšce 24 metrů. Po trase mezi korunami stromů ujdete 1 511 metrů, dolů se lze dostat tobogánem.

073 – Pec pod Sněžkou – Krkonoše

Prodejní místo č.1: Informační centrum a cestovní agentura TURISTA, Pec pod Sněžkou 337, Pec pod Sněžkou 542 21
web: http://www.turistapec.cz
Prodejní místo č.2: Informační centrum Veselý výlet, Pec pod Sněžkou 196, Pec pod Sněžkou 542 21
web: http://www.veselyvylet.cz/
Pec pod Sněžkou je významným horským střediskem zimní i letní rekreace a významným centrem cestovního ruchu. Přímo ve městě se nachází lyžařský areál, který je součástí největšího lyžařského resortu v Česku, nad Pecí se nachází Sněžka, nejvyšší hora České republiky.

081 – Sokolov – zámek a muzeum

Prodejní místo: Zámek a muzeum, Zámecká 1, Sokolov 356 01, web: http://www.omks.cz
Předchůdcem dnešního sokolovského zámku byla vodní tvrz, kterou roku 1480 Šlikové přestavěli na hrad obdélníkového půdorysu se čtyřmi věžemi. V 17. století z něj rod Nosticů vytvořil pozdně renesanční zámek, jenž byl později barokně upravený. Na počátku 19. století prošel zámek úpravami  v klasicistním stylu. Po druhé světové válce zde dlouhá léta sídlila československá armáda. V letech 1993 – 1994 byl kompletně rekonstruován. V současné době zde sídlí městská knihovna a muzeum.

082 – Jáchymov – hornické muzeum Štola č.1

Prodejní místo: Hornické muzeum, Štola č.1, Jáchymov 362 51, web: http://www.omks.cz
Na okraji města Jáchymov se nachází hornické muzeum s názvem Štola č.1, které připomíná nejen způsob dobývání nerostů v minulém století, ale také utrpení politických vězňů, kteří byli nuceni v této a podobných štolách těžce pracovat. V roce 1952 vyrazily Jáchymovské doly v těsné blízkosti dolu Svornost Štolu č.1 o délce 260 m, která měla ověřit výskyt uranového zrudnění. Proti případnému útěku vězňů byly při ústí štoly nainstalovány masivní mříže. Provoz štoly byl definitivně ukončen v roce 1957. V roce 2008 byla Štola č.1 zpřístupněna pro veřejnost.

083 – Krásno – Hornické muzeum

Prodejní místo: Hornické muzeum, Cínová 408, Krásno 357 74, web: http://www.omks.cz

Muzeum se rozkládá v prostoru cínového dolu Vilém, vybudovaném v období 1. světové války. Tehdy vedl nedostatek surovin k obnovení hornické činnosti i v oblasti Slavkovského lesa. Po skončení války nastal ale opět úpadek a v roce 1921 byl důl Vilém uzavřen. Počátek novodobé historie celého ložiska Krásno je datován novou velkorysou otvírkou zahájenou v roce 1955. Do roku 1970 byla ruda ze Schnödova plně těžena na povrch jámou Vilém, od roku 1971 byla těžba převedena na novou hlavní jámu Huber.

091 – Kadaň – radniční věž

Prodejní místo: Informační centrum, Jana Švermy 7, Kadaň 432 01, web: https://www.kultura-kadan.cz
Historie radniční budovy v Kadani a její věže sahá do pozdního středověku, jelikož vznikla někdy v druhé polovině 14. století na rohu náměstí a ulice Svatých. Nejpozději počátkem 16. století byla na nároží budovy postavena reprezentativní věž, která chránila vstup na schodiště do úředních prostor. Z ochozu věže bylo možno přehlédnout dění v celém městě, na jeho hradbách i v okolí. Bílá gotická radniční věž je opravdovou dominantou náměstí a zároveň symbolem Kadaně.

092 – Kadaň – Františkánský klášter

Prodejní místo: Informační centrum, Jana Švermy 7, Kadaň 432 01, web: https://www.kultura-kadan.cz
Na ostrohu nad řekou Ohří na okraji Kadaně se nachází Františkánský klášter, patřící od roku 1995 mezi národní kulturní památky ČR. Jeho vznik je opředen legendou, podle níž na jeho dnešním místě stálo městské popraviště. Na něm měl být oběšen šlechtic, který se vzepřel panovníkovi a cestou na popraviště prosil skrz své svaté pomocníky Boha o odpuštění. Zachránilo mu to život, přestože visel na šibenici tři dni a tři noci, nezemřel. Byl proto osvobozen a město na tomto místě postavilo kapli Čtrnácti svatých pomocníků.

093 – Kadaň – hrad a muzeum

Prodejní místo: Informační centrum, Jana Švermy 7, Kadaň 432 01, web: https://www.kultura-kadan.cz
Kadaňský hrad byl vystavěn na okraji skalnatého srázu nad řekou Ohří kolem roku 1260 za krále Přemysla Otakara II. společně s městem. Z obytných budov raně gotického hradu se zachovaly po všech přestavbách jen sklepy a části obvodových zdí přízemí. Ostatní části hradu vznikly při přestavbách roku 1547 a hlavně po požáru roku 1811. Za Marie Terezie byl v letech 1750 - 1755 přestavěn na kasárny a tím ztratil ryzí středověký charakter. Roku 1811 opět vyhořel a v letech 1816 - 1818 obnoven. Hrad v Kadani je pravidelný čtyřhranný hradní objekt s věžemi v rozích. Do dnešních dnů se zachovala jedna věž dosahující výšky 2. patra a základy dalších, dále palác a vedlejší stavení.